Skip to content

Cost of Living in US Virgin Islands | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2519
$5647
🛋️ Without rent
$914
$2934
🏨 Rent & Utilities
$1605
$2713
🍽️ Food
$704
$1847
🚐 Transport
$66.5
$178
💳 Monthly salary after tax
$1686
🏙️ Population
105k

The cost of living in US Virgin Islands is $2519, which is 1.37 times more expensive than the average in the United States. US Virgin Islands ranked 3rd most expensive and 55th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in US Virgin Islands is $1686, which is enough to cover living expenses for 0.7 months.

Discover best cities to live in US Virgin Islands.

Cost of living in US Virgin Islands infographic

Cost of living by city in US Virgin Islands

Prices in US Virgin Islands

We calculate prices for US Virgin Islands as a weighted mean for the population of 2 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$26.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$84.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.81
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.81
☕ Cappuccino
$6.42
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.58

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.06
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$4.03
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.28
🥚 Eggs, x12
$4.37
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$15.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$6.21
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.83
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.27
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.57
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.78
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.23
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.65
🚬 Cigarette pack
$4.91
💊 Cold medicince, 1 week
$10.8
🧴 Hair Shampoo
$4.63
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.93
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.2

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.05
🎟️ Monthly ticket local transport
$71
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$22.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1580
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1354
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1285
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2728
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$126
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$193
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$80.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.14%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3293
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2456

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$97.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.53
👩‍⚕️ Doctor's visit
$111
💇 Haircut, simple
$15.7
👖 Brand Jeans
$44.1
👟 Brand Sneakers
$76.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1000
🏫 International Primary School, 1 year
$19976

Cost of living in other states