Cost of Living in Maryland | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2011
$4393
🛋️ Without rent
$722
$2441
🏨 Rent & Utilities
$1289
$1952
🍽️ Food
$497
$1296
🚐 Transport
$87.4
$229
💳 Monthly salary after tax
$3778
🏙️ Population
6.01M

The cost of living in Maryland is $2011, which is 1.1 times more expensive than the average in the United States. Maryland ranked 7th most expensive and 15th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Maryland is $3778, which is enough to cover living expenses for 1.9 months.

Discover best cities to live in Maryland.

Cost of living in Maryland infographic

Share this infographic!

Prices in Maryland

We calculate prices for Maryland as a weighted mean for the population of 23 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.66
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.34
☕ Cappuccino
$4.09
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.87

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1320
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1073
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2027
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1659
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$154
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$65.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.27%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2931
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1775

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$80.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.66

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.83
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.62
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.83
🥚 Eggs, x12
$2.59
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.47
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.3
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.98
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.98
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.97
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.28
🚬 Cigarette pack
$7.37
💊 Cold medicince, 1 week
$8.68
🧴 Hair Shampoo
$4.4
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.22
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.8

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$103
💇 Haircut, simple
$16.4
👖 Brand Jeans
$43.4
👟 Brand Sneakers
$79.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$972
🏫 International Primary School, 1 year
$21955

Cost of living in other states