Cost of Living in Baltimore, MD

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1919
$4700
🛋️ Without rent
$784
$2614
🏨 Rent & Utilities
$1135
$2086
🍽️ Food
$525
$1371
🚐 Transport
$128
$338
💳 Monthly salary after tax
$4641
😀 Quality of life
92
🏙️ Population
622K

The average cost of living in Baltimore is $1919, which is in the top 6% of the most expensive cities in the world, ranked 583rd out of 9294 in our global list, 461st out of 2202 in the United States, and 13th out of 23 in Maryland.

The median after-tax salary is $4641, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 65th (TOP 0.7%) in the list of best places to live in the world and 13th best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Maryland. With an estimated population of 622K, Baltimore is the 30th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 13 km Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport
😷 Air quality Good 11.5 µg/m³
🎓 Best university rank 14 Johns Hopkins University
Cost of living in Baltimore infographic

Share this infographic!

Prices in Baltimore

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$62
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.43
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.05
 Cappuccino
$4.67
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.35
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1283
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$890
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2281
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1763
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$100
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$153
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$66.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.69%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2965
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1045
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.89
🎟️ Monthly ticket local transport
$76.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.99
🥚 Eggs, x12
$2.63
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.03
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.95
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.46
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.11
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.7
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.48
🚬 Cigarette pack
$10
💊 Cold medicince, 1 week
$9.26
🧴 Hair Shampoo
$3.8
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.4
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$45.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$91.8
💇 Haircut, simple
$16.1
👖 Brand Jeans
$43.5
👟 Brand Sneakers
$74.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1017
🏫 International Primary School, 1 year
$22502

Baltimore hotels map

Baltimore Cost of Living comparison