Cost of Living in Vaughan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2133
$4692
🛋️ Without rent
$746
$2440
🏨 Rent & Utilities
$1387
$2252
🍽️ Food
$508
$1325
🚐 Transport
$117
$297
💳 Monthly salary after tax
$2738
🏙️ Population
306K

The average cost of living in Vaughan is $2133, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 295th out of 9294 in our global list, 5th out of 153 in Canada, and 4th out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $2738, which is enough to cover living expenses for 1.3 months. Ranked 143rd (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 15th best city to live in Canada, and 7th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 306K, Vaughan is the 17th largest city in Canada.

✈️ Closest airport10 kmDownsview Airport
😷 Air qualityExcellent7 µg/m³
🎓 Best university rank17University of Toronto
Cost of living in Vaughan infographic

Share this infographic!

Prices in Vaughan

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.07
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.59
☕ Cappuccino
$3.29
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.78

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1331
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1191
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2333
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1954
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$99.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$155
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.47%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$7572
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5274

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.78
🎟️ Monthly ticket local transport
$114
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.45
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.41
🥚 Eggs, x12
$3.18
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$19.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.39
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.17
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.63
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.56
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.76
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.97
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.87
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.98
🚬 Cigarette pack
$9.48
💊 Cold medicince, 1 week
$9.21
🧴 Hair Shampoo
$3.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.94

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.9
💇 Haircut, simple
$14.5
👖 Brand Jeans
$52.2
👟 Brand Sneakers
$99.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1074
🏫 International Primary School, 1 year
$15746