Cost of Living in Raleigh, NC

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1739
$3980
🛋️ Without rent
$724
$2435
🏨 Rent & Utilities
$1016
$1545
🍽️ Food
$478
$1246
🚐 Transport
$84.1
$226
💳 Monthly salary after tax
$4572
🏙️ Population
474K

The average cost of living in Raleigh is $1739, which is in the top 21% of the most expensive cities in the world, ranked 1895th out of 9294 in our global list, 1625th out of 2202 in the United States, and 32nd out of 50 in North Carolina.

The median after-tax salary is $4572, which is enough to cover living expenses for 2.6 months. Ranked 35th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 15th best city to live in the United States, and 2nd most liveable city in North Carolina. With an estimated population of 474K, Raleigh is the 40th largest city in the United States.

✈️ Closest airport14 kmRaleigh Durham International Airport
😷 Air qualityExcellent9.8 µg/m³
🎓 Best university rank67North Carolina State University at Raleigh
Cost of living in Raleigh infographic

Share this infographic!

Prices in Raleigh

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.98
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.46
☕ Cappuccino
$4.3
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.74

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1179
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$784
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1667
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1255
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$156
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.59%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4096
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1592

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.25
🎟️ Monthly ticket local transport
$47.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.63

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.86
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.29
🥚 Eggs, x12
$1.87
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.78
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.66
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.86
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.69
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.08
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.11
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.74
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.13
🚬 Cigarette pack
$6.55
💊 Cold medicince, 1 week
$9.21
🧴 Hair Shampoo
$4.16
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.1
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.75

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$164
💇 Haircut, simple
$15.3
👖 Brand Jeans
$41.3
👟 Brand Sneakers
$79.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1124
🏫 International Primary School, 1 year
$12355

Raleigh Cost of Living comparison