Cost of Living in Memphis, TN

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1579
$3480
🛋️ Without rent
$662
$2134
🏨 Rent & Utilities
$917
$1346
🍽️ Food
$427
$1120
🚐 Transport
$92.1
$245
💳 Monthly salary after tax
$3004
🏙️ Population
647K

The average cost of living in Memphis is $1579, which is in the top 27% of the most expensive cities in the world, ranked 2429th out of 9294 in our global list, 1828th out of 2202 in the United States, and 24th out of 33 in Tennessee.

The median after-tax salary is $3004, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 157th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 55th best city to live in the United States, and 2nd most liveable city in Tennessee. With an estimated population of 647K, Memphis is the 29th largest city in the United States.

✈️ Closest airport8 kmMemphis International Airport
😷 Air qualityExcellent8.1 µg/m³
🎓 Best university rank567University of Memphis
Cost of living in Memphis infographic

Share this infographic!

Prices in Memphis

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.67
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.34
☕ Cappuccino
$4.74
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$883
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$712
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1377
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1055
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$108
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$163
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$63
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.59%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1081
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$488

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.74
🎟️ Monthly ticket local transport
$48.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.58

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.76
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥚 Eggs, x12
$1.71
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.79
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.38
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.57
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.76
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.39
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.22
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.19
🚬 Cigarette pack
$6.46
💊 Cold medicince, 1 week
$8.17
🧴 Hair Shampoo
$4.99
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.08
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.57

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$24
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$131
💇 Haircut, simple
$13.6
👖 Brand Jeans
$42.7
👟 Brand Sneakers
$77.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$673
🏫 International Primary School, 1 year
$11103

Memphis Cost of Living comparison