Cost of Living in Kansas, MO

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1806
$4408
🛋️ Without rent
$733
$2343
🏨 Rent & Utilities
$1073
$2065
🍽️ Food
$498
$1302
🚐 Transport
$87.1
$233
💳 Monthly salary after tax
$3806
😀 Quality of life
87
🏙️ Population
489K

The average cost of living in Kansas is $1806, which is in the top 21% of the most expensive cities in the world, ranked 1938th out of 9294 in our global list, 1755th out of 2202 in the United States, and 27th out of 36 in Missouri.

The median after-tax salary is $3806, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 155th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 53rd best city to live in the United States, and 2nd most liveable city in Missouri. With an estimated population of 489K, Kansas is the 37th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 8 km Charles B. Wheeler Downtown Airport
😷 Air quality Excellent 8.4 µg/m³
🎓 Best university rank 529 University of Missouri - Kansas City
Cost of living in Kansas infographic

Share this infographic!

Prices in Kansas

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$18
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$62.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.94
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.99
 Cappuccino
$4.73
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.28
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1129
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$851
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2039
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1797
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$101
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$155
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$64.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.26%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3519
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$670
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.5
🎟️ Monthly ticket local transport
$49.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.9
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.69
🥚 Eggs, x12
$1.58
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.88
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.99
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.67
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.26
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.18
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.96
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.04
🚬 Cigarette pack
$5.96
💊 Cold medicince, 1 week
$8.15
🧴 Hair Shampoo
$5.11
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.2
👄 Toothpaste, 1 tube
$2
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$50.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$114
💇 Haircut, simple
$16.8
👖 Brand Jeans
$47.9
👟 Brand Sneakers
$87.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$760
🏫 International Primary School, 1 year
$12422

Kansas hotels map

Kansas Cost of Living comparison