Cost of Living in Milwaukee | Wisconsin

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1626
$3892
🛋️ Without rent
$779
$2521
🏨 Rent & Utilities
$847
$1371
🍽️ Food
$503
$1308
🚐 Transport
$119
$312
💳 Monthly salary after tax
$2893
🏙️ Population
600k

The average cost of living in Milwaukee is $1626, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 2002nd out of 9294 in our global list, 1759th out of 2202 in the United States, and 27th out of 39 in the Wisconsin.

The median after-tax salary is $2893, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 130th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 41st best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Wisconsin. With an estimated population of 600k, Milwaukee is the 31st largest city in the United States.

✈️ Closest airport12 kmGeneral Mitchell International Airport
😷 Air qualityExcellent8.5 µg/m³
🎓 Best university rank304University of Wisconsin - Milwaukee
Cost of living in Milwaukee infographic

Share this infographic!

Prices in Milwaukee

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$52.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.47
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.62
☕ Cappuccino
$4.09
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.88

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$905
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$657
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1687
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1053
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$89.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$140
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.22%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2195
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1082

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.24
🎟️ Monthly ticket local transport
$71
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.68

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.7
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.34
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
🥚 Eggs, x12
$2.73
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.03
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.08
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.16
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.56
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.27
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$2.22
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.25
🚬 Cigarette pack
$7.94
💊 Cold medicince, 1 week
$8.11
🧴 Hair Shampoo
$4.75
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.6
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.34

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$148
💇 Haircut, simple
$16
👖 Brand Jeans
$48.1
👟 Brand Sneakers
$82.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$859
🏫 International Primary School, 1 year
$14535

Milwaukee Cost of Living comparison