Skip to content

Cost of Living in New York City | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$3246
$6689
🛋️ Without rent
$1180
$4002
🏨 Rent & Utilities
$2065
$2688
🍽️ Food
$661
$1710
🚐 Transport
$330
$839
💳 Monthly salary after tax
$5813
🏙️ Population
8.4M

The average cost of living in New York is $3246, which is in the top 1% of the most expensive cities in the world, ranked 4th out of 9294 in our global list, 2nd out of 2202 in the United States, and 1st out of 115 in the New York State.

The median after-tax salary is $5813, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 46th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 16th best city to live in the United States, and 1st most liveable city in New York State. With an estimated population of 8.4M, New York is the 1st largest city in the United States.

✈️ Closest airport13 kmLa Guardia Airport
😷 Air qualityExcellent7 µg/m³
🎓 Best university rank9Columbia University in the City of New York
Cost of living in New York infographic

Prices in New York

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$16.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$78.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.93
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.76
☕ Cappuccino
$5.05
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.3

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.17
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.28
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.39
🥚 Eggs, x12
$4.13
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.16
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.62
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.72
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.02
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.37
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.33
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$4.39
🚬 Cigarette pack
$15.1
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$6.04
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.49
👄 Toothpaste, 1 tube
$2

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.78
🎟️ Monthly ticket local transport
$125
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$2726
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1712
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$3160
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2317
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$92.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$144
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.02%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$15262
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$8021

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$78.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$16.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$154
💇 Haircut, simple
$22.3
👖 Brand Jeans
$54.9
👟 Brand Sneakers
$83.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$2408
🏫 International Primary School, 1 year
$23842

New York Cost of Living comparison