Cost of Living in Laval

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1342
$3284
🛋️ Without rent
$647
$1868
🏨 Rent & Utilities
$695
$1416
🍽️ Food
$433
$1138
🚐 Transport
$102
$268
💳 Monthly salary after tax
$3548
😀 Quality of life
81
🏙️ Population
438K

The average cost of living in Laval is $1342, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 3066th out of 9294 in our global list, 144th out of 153 in Canada, and 51st out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $3548, which is enough to cover living expenses for 2.6 months. Ranked 292nd (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 15th best city to live in Canada, and 3rd most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 438K, Laval is the 13th largest city in Canada.

✈️ Closest airport 13 km Montreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport
😷 Air quality Good 10.6 µg/m³
🎓 Best university rank 46 McGill University
Cost of living in Laval infographic

Share this infographic!

Prices in Laval

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.74
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.34
 Cappuccino
$2.8
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.55
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$776
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$559
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1256
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1312
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$43.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$66.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$48.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.38%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5311
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4105
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.73
🎟️ Monthly ticket local transport
$70.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.77
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🥚 Eggs, x12
$2.27
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.74
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.69
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.74
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.22
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.91
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.97
🚬 Cigarette pack
$9.25
💊 Cold medicince, 1 week
$8.83
🧴 Hair Shampoo
$4.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.41
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.97
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.9
💇 Haircut, simple
$14.6
👖 Brand Jeans
$41.8
👟 Brand Sneakers
$90.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$147
🏫 International Primary School, 1 year
$4878

Laval hotels map