Cost of Living in Saint-Jerome

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1543
$3585
🛋️ Without rent
$663
$2098
🏨 Rent & Utilities
$880
$1487
🍽️ Food
$490
$1278
🚐 Transport
$58.4
$155
💳 Monthly salary after tax
$2560
🏙️ Population
79.8K

The average cost of living in Saint-Jerome is $1543, which is in the top 28% of the most expensive cities in the world, ranked 2543rd out of 9294 in our global list, 62nd out of 153 in Canada, and 6th out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $2560, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2341st (TOP 26%) in the list of best places to live in the world and 72nd best city to live in Canada, and 15th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 79.8K, Saint-Jerome is the 66th largest city in Canada.

✈️ Closest airport12 kmMontreal International (Mirabel) Airport
😷 Air qualityExcellent9.7 µg/m³
Cost of living in Saint-Jerome infographic

Share this infographic!

Prices in Saint-Jerome

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.89
☕ Cappuccino
$3.4
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$837
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$713
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1481
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1257
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.26%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3870
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3068

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$67.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.99
🥚 Eggs, x12
$2.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.46
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.87
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.43
🚬 Cigarette pack
$11.5
💊 Cold medicince, 1 week
$9.28
🧴 Hair Shampoo
$3.92
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.94

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$66.9
💇 Haircut, simple
$14.5
👖 Brand Jeans
$49.7
👟 Brand Sneakers
$80.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$746
🏫 International Primary School, 1 year
$10622