Cost of Living in Saint-Constant | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1392
$3249
🛋️ Without rent
$607
$1915
🏨 Rent & Utilities
$785
$1334
🍽️ Food
$447
$1166
🚐 Transport
$53.5
$142
💳 Monthly salary after tax
$2224
🏙️ Population
27.4k

The average cost of living in Saint-Constant is $1392, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2868th out of 9294 in our global list, 82nd out of 153 in Canada, and 26th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2224, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 2897th (TOP 32%) in the list of best places to live in the world and 91st best city to live in Canada, and 31st most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 27.4k, Saint-Constant is the 123rd largest city in Canada.

✈️ Closest airport18 kmMontreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport
😷 Air qualityGood10 µg/m³
🎓 Best university rank60McGill University
Cost of living in Saint-Constant infographic

Share this infographic!

Prices in Saint-Constant

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$46.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.71
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.72
☕ Cappuccino
$3.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.59

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$751
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$633
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1335
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1124
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$73.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$114
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.65%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3254
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2537

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.81
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.01
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🥚 Eggs, x12
$2.56
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.06
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.08
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.91
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.09
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.2
🚬 Cigarette pack
$10.1
💊 Cold medicince, 1 week
$8.76
🧴 Hair Shampoo
$3.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.7
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$45.7
👟 Brand Sneakers
$74.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$693
🏫 International Primary School, 1 year
$8715