Cost of Living in Vaudreuil-Dorion | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1397
$3246
🛋️ Without rent
$608
$1915
🏨 Rent & Utilities
$789
$1330
🍽️ Food
$448
$1168
🚐 Transport
$53.9
$143
💳 Monthly salary after tax
$2253
🏙️ Population
41k

The average cost of living in Vaudreuil-Dorion is $1397, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2832nd out of 9294 in our global list, 61st out of 153 in Canada, and 9th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2253, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 2646th (TOP 29%) in the list of best places to live in the world and 78th best city to live in Canada, and 20th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 41k, Vaudreuil-Dorion is the 99th largest city in Canada.

✈️ Closest airport24 kmMontreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport
😷 Air qualityExcellent8.6 µg/m³
Cost of living in Vaudreuil-Dorion infographic

Share this infographic!

Prices in Vaudreuil-Dorion

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$46.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.73
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.7
☕ Cappuccino
$3.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$745
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$640
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1320
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1125
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$73.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$112
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.69%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3263
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2581

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.86

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.99
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🥚 Eggs, x12
$2.52
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.98
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.08
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.09
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.22
🚬 Cigarette pack
$10.2
💊 Cold medicince, 1 week
$8.85
🧴 Hair Shampoo
$3.54
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.18
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.48
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.7
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$45.3
👟 Brand Sneakers
$73.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$683
🏫 International Primary School, 1 year
$8732