Cost of Living in Sainte-Therese

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1537
$3582
🛋️ Without rent
$664
$2102
🏨 Rent & Utilities
$873
$1479
🍽️ Food
$490
$1278
🚐 Transport
$58.4
$155
💳 Monthly salary after tax
$2597
🏙️ Population
26.4K

The average cost of living in Sainte-Therese is $1537, which is in the top 28% of the most expensive cities in the world, ranked 2573rd out of 9294 in our global list, 80th out of 153 in Canada, and 20th out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $2597, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2934th (TOP 32%) in the list of best places to live in the world and 83rd best city to live in Canada, and 22nd most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 26.4K, Sainte-Therese is the 127th largest city in Canada.

✈️ Closest airport16 kmMontreal International (Mirabel) Airport
😷 Air qualityExcellent10 µg/m³
🎓 Best university rank115University of Montreal
Cost of living in Sainte-Therese infographic

Share this infographic!

Prices in Sainte-Therese

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.65
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.93
☕ Cappuccino
$3.39
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$832
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$707
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1473
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1249
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$126
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.3%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3793
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2988

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$67.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.16
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.96
🥚 Eggs, x12
$2.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.91
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.46
🚬 Cigarette pack
$11.3
💊 Cold medicince, 1 week
$9.32
🧴 Hair Shampoo
$3.87
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.7
💇 Haircut, simple
$14.6
👖 Brand Jeans
$49.5
👟 Brand Sneakers
$81.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$748
🏫 International Primary School, 1 year
$10693