Cost of Living in Candiac | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1396
$3236
🛋️ Without rent
$608
$1913
🏨 Rent & Utilities
$788
$1322
🍽️ Food
$448
$1168
🚐 Transport
$53.6
$142
💳 Monthly salary after tax
$2251
🏙️ Population
21k

The average cost of living in Candiac is $1396, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2844th out of 9294 in our global list, 67th out of 153 in Canada, and 15th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2251, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 2883rd (TOP 32%) in the list of best places to live in the world and 90th best city to live in Canada, and 30th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 21k, Candiac is the 141st largest city in Canada.

✈️ Closest airport17 kmMontreal / Saint-Hubert Airport
😷 Air qualityGood10.1 µg/m³
🎓 Best university rank60McGill University
Cost of living in Candiac infographic

Share this infographic!

Prices in Candiac

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.75
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.67
☕ Cappuccino
$3.02
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$749
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$637
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1330
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1110
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$74
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$114
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.69%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3235
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2556

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.21
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
🥚 Eggs, x12
$2.53
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.93
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.06
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.88
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.1
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.2
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$8.8
🧴 Hair Shampoo
$3.56
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.51
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.4
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$45.3
👟 Brand Sneakers
$74
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$681
🏫 International Primary School, 1 year
$8681