Cost of Living in Saint-Eustache

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1536
$3585
🛋️ Without rent
$662
$2097
🏨 Rent & Utilities
$873
$1489
🍽️ Food
$489
$1275
🚐 Transport
$58.2
$154
💳 Monthly salary after tax
$2590
🏙️ Population
45.5K

The average cost of living in Saint-Eustache is $1536, which is in the top 28% of the most expensive cities in the world, ranked 2588th out of 9294 in our global list, 89th out of 153 in Canada, and 27th out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $2590, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 2880th (TOP 31%) in the list of best places to live in the world and 79th best city to live in Canada, and 18th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 45.5K, Saint-Eustache is the 95th largest city in Canada.

✈️ Closest airport16 kmMontreal / Pierre Elliott Trudeau International Airport
😷 Air qualityExcellent10 µg/m³
🎓 Best university rank115University of Montreal
Cost of living in Saint-Eustache infographic

Share this infographic!

Prices in Saint-Eustache

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.91
☕ Cappuccino
$3.34
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$838
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$705
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1480
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1259
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.31%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3778
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3021

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.4
🎟️ Monthly ticket local transport
$66.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.18
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥚 Eggs, x12
$2.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.37
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.91
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.42
🚬 Cigarette pack
$11.5
💊 Cold medicince, 1 week
$9.34
🧴 Hair Shampoo
$3.88
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67
💇 Haircut, simple
$14.6
👖 Brand Jeans
$49.7
👟 Brand Sneakers
$80.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$748
🏫 International Primary School, 1 year
$10610