Cost of Living in London, Ontario

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1666
$3876
🛋️ Without rent
$706
$2352
🏨 Rent & Utilities
$960
$1524
🍽️ Food
$483
$1270
🚐 Transport
$122
$329
💳 Monthly salary after tax
$4209
😀 Quality of life
85
🏙️ Population
384K

The average cost of living in London is $1666, which is in the top 24% of the most expensive cities in the world, ranked 2200th out of 9294 in our global list, 45th out of 153 in Canada, and 22nd out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $4209, which is enough to cover living expenses for 2.5 months. Ranked 194th (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 12th best city to live in Canada, and 6th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 384K, London is the 15th largest city in Canada.

✈️ Closest airport 10 km London Airport
😷 Air quality Good 10.3 µg/m³
🎓 Best university rank 134 Western University
Cost of living in London infographic

Share this infographic!

Prices in London

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$12.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$65
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.14
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.18
 Cappuccino
$3.93
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.69
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$996
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$787
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1825
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1234
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$78.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$119
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$52.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.68%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$7092
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3604
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.33
🎟️ Monthly ticket local transport
$72
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$23.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.14
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.94
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.94
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.11
🥚 Eggs, x12
$2.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.88
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.92
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.83
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.61
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.44
🚬 Cigarette pack
$11.2
💊 Cold medicince, 1 week
$10.5
🧴 Hair Shampoo
$3.6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.87
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.49
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$43.2
💇 Haircut, simple
$15.1
👖 Brand Jeans
$46.5
👟 Brand Sneakers
$79
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1004
🏫 International Primary School, 1 year
$18379

London hotels map