Cost of Living in Sault Ste. Marie | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1286
$3015
🛋️ Without rent
$621
$1930
🏨 Rent & Utilities
$665
$1085
🍽️ Food
$465
$1213
🚐 Transport
$48.6
$131
💳 Monthly salary after tax
$1930
🏙️ Population
73.4k

The average cost of living in Sault Ste. Marie is $1286, which is in the top 35% of the most expensive cities in the world, ranked 3251st out of 9294 in our global list, 118th out of 153 in Canada, and 36th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $1930, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 4883rd (TOP 53%) in the list of best places to live in the world and 122nd best city to live in Canada, and 37th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 73.4k, Sault Ste. Marie is the 68th largest city in Canada.

✈️ Closest airport13 kmSault Ste Marie Airport
😷 Air qualityExcellent4.8 µg/m³
🎓 Best university rank5491Algoma University
Cost of living in Sault Ste. Marie infographic

Share this infographic!

Prices in Sault Ste. Marie

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$46.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.78
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.23
☕ Cappuccino
$3.37
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.72

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$629
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$488
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1092
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$838
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$90
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$138
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.68%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1575
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1178

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.2
🎟️ Monthly ticket local transport
$48.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.53
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.13
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.92
🥚 Eggs, x12
$2.57
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.46
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.91
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.57
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.41
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.98
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.96
🚬 Cigarette pack
$8.81
💊 Cold medicince, 1 week
$8.8
🧴 Hair Shampoo
$3.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.76

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.06
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.3
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$58.7
👟 Brand Sneakers
$68.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$591
🏫 International Primary School, 1 year
$8818