Cost of Living in Val-d'Or | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1160
$2855
🛋️ Without rent
$654
$2037
🏨 Rent & Utilities
$506
$818
🍽️ Food
$493
$1285
🚐 Transport
$51.6
$136
💳 Monthly salary after tax
$2239
🏙️ Population
32.5k

The average cost of living in Val-d'Or is $1160, which is close to the world's average cost of living, ranked 5011th out of 9294 in our global list, 136th out of 153 in Canada, and 46th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2239, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 4810th (TOP 52%) in the list of best places to live in the world and 121st best city to live in Canada, and 50th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 32.5k, Val-d'Or is the 114th largest city in Canada.

✈️ Closest airport5 kmVal-d'Or Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
Cost of living in Val-d'Or infographic

Share this infographic!

Prices in Val-d'Or

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$36.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.12
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.92
☕ Cappuccino
$3.05
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.93

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$365
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$317
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$622
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$565
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$111
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$173
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$68.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.21%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3232
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2556

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.78

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.46
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.69
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.03
🥚 Eggs, x12
$2.49
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.66
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$24.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$6.4
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.69
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.3
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.68
🚬 Cigarette pack
$8.16
💊 Cold medicince, 1 week
$8.82
🧴 Hair Shampoo
$3.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.86
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.6
💇 Haircut, simple
$13.3
👖 Brand Jeans
$42
👟 Brand Sneakers
$86
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$690
🏫 International Primary School, 1 year
$8786