Cost of Living in Gatineau | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1111
$2717
🛋️ Without rent
$589
$1820
🏨 Rent & Utilities
$521
$897
🍽️ Food
$404
$1058
🚐 Transport
$79.5
$207
💳 Monthly salary after tax
$2271
🏙️ Population
276k

The average cost of living in Gatineau is $1111, which is close to the world's average cost of living, ranked 5123rd out of 9294 in our global list, 141st out of 153 in Canada, and 49th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2271, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 350th (TOP 4%) in the list of best places to live in the world and 25th best city to live in Canada, and 5th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 276k, Gatineau is the 18th largest city in Canada.

✈️ Closest airport3 kmOttawa / Rockcliffe Airport
😷 Air qualityExcellent7.8 µg/m³
🎓 Best university rank255University of Ottawa
Cost of living in Gatineau infographic

Share this infographic!

Prices in Gatineau

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.35
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.44
☕ Cappuccino
$2.83
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.36

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$557
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$414
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1017
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$747
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$30.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$47.2
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$48
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1491
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1283

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.82
🎟️ Monthly ticket local transport
$70.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.79

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.71
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.68
🥚 Eggs, x12
$2.4
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.66
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.06
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.57
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.93
🚬 Cigarette pack
$9.95
💊 Cold medicince, 1 week
$8.79
🧴 Hair Shampoo
$3.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.19
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.8

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$42.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.26
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.1
💇 Haircut, simple
$13.4
👖 Brand Jeans
$42.3
👟 Brand Sneakers
$70.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$706
🏫 International Primary School, 1 year
$3691