Cost of Living in Kingston | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1475
$3818
🛋️ Without rent
$662
$2382
🏨 Rent & Utilities
$813
$1436
🍽️ Food
$509
$1315
🚐 Transport
$49
$130
💳 Monthly salary after tax
$2205
🏙️ Population
124k

The average cost of living in Kingston is $1475, which is in the top 27% of the most expensive cities in the world, ranked 2475th out of 9294 in our global list, 43rd out of 153 in Canada, and 20th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $2205, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 537th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 30th best city to live in Canada, and 13th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 124k, Kingston is the 43rd largest city in Canada.

✈️ Closest airport8 kmKingston Norman Rogers Airport
😷 Air qualityExcellent5.8 µg/m³
🎓 Best university rank172Queen's University
Cost of living in Kingston infographic

Share this infographic!

Prices in Kingston

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.46
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.13
☕ Cappuccino
$2.64
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.72

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$816
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$654
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1534
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1207
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$69.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$106
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$57.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.86%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4704
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3609

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.19
🎟️ Monthly ticket local transport
$55.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.63
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$8.16
🥚 Eggs, x12
$2.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.94
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.99
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.57
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.73
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.3
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.24
🚬 Cigarette pack
$13
💊 Cold medicince, 1 week
$8.16
🧴 Hair Shampoo
$4.02
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.34
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.75

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.85
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.3
💇 Haircut, simple
$10.4
👖 Brand Jeans
$46.3
👟 Brand Sneakers
$76.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1221
🏫 International Primary School, 1 year
$29571