Cost of Living in Orillia | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1725
$4056
🛋️ Without rent
$709
$2074
🏨 Rent & Utilities
$1016
$1981
🍽️ Food
$543
$1410
🚐 Transport
$47.1
$124
💳 Monthly salary after tax
$1995
🏙️ Population
30.6k

The average cost of living in Orillia is $1725, which is in the top 20% of the most expensive cities in the world, ranked 1782nd out of 9294 in our global list, 16th out of 153 in Canada, and 9th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $1995, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 5584th (TOP 61%) in the list of best places to live in the world and 144th best city to live in Canada, and 42nd most liveable city in Ontario. With an estimated population of 30.6k, Orillia is the 118th largest city in Canada.

✈️ Closest airport42 kmHuronia Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
Cost of living in Orillia infographic

Share this infographic!

Prices in Orillia

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$14.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$56.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.23
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.67
☕ Cappuccino
$3.68
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.22

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$798
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$744
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1704
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1609
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$169
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$261
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$92.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.4%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3212
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2584

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$58.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.73

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.52
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.53
🥚 Eggs, x12
$2.31
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.35
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$17
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.67
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.81
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.95
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$4.14
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.65
🚬 Cigarette pack
$8.74
💊 Cold medicince, 1 week
$8.68
🧴 Hair Shampoo
$3.53
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.18
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.77

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.3
💇 Haircut, simple
$13.3
👖 Brand Jeans
$48.7
👟 Brand Sneakers
$97.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$370
🏫 International Primary School, 1 year
$5885