Cost of Living in Orangeville | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1478
$3255
🛋️ Without rent
$621
$1881
🏨 Rent & Utilities
$857
$1374
🍽️ Food
$465
$1211
🚐 Transport
$44.1
$120
💳 Monthly salary after tax
$2778
🏙️ Population
28.9k

The average cost of living in Orangeville is $1478, which is in the top 27% of the most expensive cities in the world, ranked 2464th out of 9294 in our global list, 42nd out of 153 in Canada, and 19th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $2778, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 2744th (TOP 30%) in the list of best places to live in the world and 83rd best city to live in Canada, and 30th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 28.9k, Orangeville is the 122nd largest city in Canada.

✈️ Closest airport26 kmBrampton-Caledon Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
Cost of living in Orangeville infographic

Share this infographic!

Prices in Orangeville

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$15.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$45.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$11.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.44
☕ Cappuccino
$3.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.47

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$834
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$695
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1310
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1167
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.95%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3262
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2575

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.75

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.39
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥚 Eggs, x12
$2.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.59
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.84
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.47
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.98
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.22
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$8.71
🧴 Hair Shampoo
$3.59
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.19
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.77

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.52
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.4
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$45
👟 Brand Sneakers
$100
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$366
🏫 International Primary School, 1 year
$8772