Cost of Living in Welland | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1310
$2962
🛋️ Without rent
$564
$1771
🏨 Rent & Utilities
$746
$1190
🍽️ Food
$403
$1059
🚐 Transport
$55.7
$148
💳 Monthly salary after tax
$3824
🏙️ Population
50.6k

The average cost of living in Welland is $1310, which is in the top 34% of the most expensive cities in the world, ranked 3141st out of 9294 in our global list, 114th out of 153 in Canada, and 34th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $3824, which is enough to cover living expenses for 2.9 months. Ranked 1059th (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 51st best city to live in Canada, and 20th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 50.6k, Welland is the 85th largest city in Canada.

✈️ Closest airport24 kmNiagara District Airport
😷 Air qualityExcellent7.1 µg/m³
🎓 Best university rank887Brock University
Cost of living in Welland infographic

Share this infographic!

Prices in Welland

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.27
☕ Cappuccino
$2.92
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.66

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$481
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$648
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$895
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1046
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$80.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$123
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.16%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3238
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2561

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.37
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.8

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.03
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.21
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🥚 Eggs, x12
$2.2
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.97
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.23
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.33
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.21
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.73
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.69
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.23
🚬 Cigarette pack
$9.53
💊 Cold medicince, 1 week
$8.85
🧴 Hair Shampoo
$3.58
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.62
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.5
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$42.3
👟 Brand Sneakers
$70.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$567
🏫 International Primary School, 1 year
$8092