Cost of Living in Jacksonville, FL

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1706
$3902
🛋️ Without rent
$754
$2448
🏨 Rent & Utilities
$952
$1455
🍽️ Food
$485
$1257
🚐 Transport
$117
$311
💳 Monthly salary after tax
$4402
🏙️ Population
881K

The average cost of living in Jacksonville is $1706, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 1964th out of 9294 in our global list, 1672nd out of 2202 in the United States, and 109th out of 125 in Florida.

The median after-tax salary is $4402, which is enough to cover living expenses for 2.6 months. Ranked 77th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 28th best city to live in the United States, and 3rd most liveable city in Florida. With an estimated population of 881K, Jacksonville is the 14th largest city in the United States.

✈️ Closest airport9 kmJacksonville Naval Air Station (Towers Field)
😷 Air qualityExcellent8.6 µg/m³
🎓 Best university rank1263University of North Florida
Cost of living in Jacksonville infographic

Share this infographic!

Prices in Jacksonville

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.98
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.22
☕ Cappuccino
$5.09
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.86

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$956
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$760
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1615
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1158
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$95
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$147
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.74%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4243
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1311

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.64
🎟️ Monthly ticket local transport
$55
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.63

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.93
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.43
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.86
🥚 Eggs, x12
$2.89
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.85
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.6
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.86
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.68
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.06
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.16
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.69
🚬 Cigarette pack
$6.98
💊 Cold medicince, 1 week
$6.94
🧴 Hair Shampoo
$4.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.38
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.64

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$30.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$128
💇 Haircut, simple
$15.9
👖 Brand Jeans
$50.2
👟 Brand Sneakers
$85.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$774
🏫 International Primary School, 1 year
$17006

Jacksonville Cost of Living comparison