Cost of Living in Tampa, FL

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1883
$4123
🛋️ Without rent
$750
$2385
🏨 Rent & Utilities
$1133
$1738
🍽️ Food
$520
$1350
🚐 Transport
$89.1
$236
💳 Monthly salary after tax
$3702
🏙️ Population
348K

The average cost of living in Tampa is $1883, which is in the top 6% of the most expensive cities in the world, ranked 556th out of 9294 in our global list, 376th out of 2202 in the United States, and 18th out of 125 in Florida.

The median after-tax salary is $3702, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 47th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 20th best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Florida. With an estimated population of 348K, Tampa is the 56th largest city in the United States.

✈️ Closest airport7 kmTampa International Airport
😷 Air qualityExcellent8.8 µg/m³
🎓 Best university rank139University of South Florida
Cost of living in Tampa infographic

Share this infographic!

Prices in Tampa

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.04
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.06
☕ Cappuccino
$4.77
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.03

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1244
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$901
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1979
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1404
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$105
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$160
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.48%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4039
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1356

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.68

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.55
🥚 Eggs, x12
$2.42
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.25
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.02
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.33
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.63
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.43
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.28
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.84
🚬 Cigarette pack
$7.27
💊 Cold medicince, 1 week
$8.12
🧴 Hair Shampoo
$3.98
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.04
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$26.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$107
💇 Haircut, simple
$18.4
👖 Brand Jeans
$44.5
👟 Brand Sneakers
$86
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$702
🏫 International Primary School, 1 year
$14775

Tampa Cost of Living comparison