Cost of Living in Ajax | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1553
$3843
🛋️ Without rent
$561
$1911
🏨 Rent & Utilities
$992
$1931
🍽️ Food
$385
$1013
🚐 Transport
$67.5
$173
💳 Monthly salary after tax
$2839
🏙️ Population
120k

The average cost of living in Ajax is $1553, which is in the top 24% of the most expensive cities in the world, ranked 2185th out of 9294 in our global list, 29th out of 153 in Canada, and 14th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $2839, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 965th (TOP 11%) in the list of best places to live in the world and 48th best city to live in Canada, and 19th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 120k, Ajax is the 44th largest city in Canada.

✈️ Closest airport13 kmToronto/Oshawa Executive Airport
😷 Air qualityExcellent6.5 µg/m³
🎓 Best university rank1606Ontario Tech University
Cost of living in Ajax infographic

Share this infographic!

Prices in Ajax

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.09
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.78
☕ Cappuccino
$2.93
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.48

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$920
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$884
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2112
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1720
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$57.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$89.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$43.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.82%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4661
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3612

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$97.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.76

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.66
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.47
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🥚 Eggs, x12
$2.45
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.37
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.78
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.01
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.02
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.25
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.89
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.2
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.65
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.82
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.89
🚬 Cigarette pack
$11.4
💊 Cold medicince, 1 week
$8.71
🧴 Hair Shampoo
$3.54
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.8
💇 Haircut, simple
$13.3
👖 Brand Jeans
$38.1
👟 Brand Sneakers
$81.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1092
🏫 International Primary School, 1 year
$10351