Cost of Living in Cambridge, Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1659
$3621
🛋️ Without rent
$621
$2032
🏨 Rent & Utilities
$1038
$1589
🍽️ Food
$447
$1170
🚐 Transport
$55.7
$147
💳 Monthly salary after tax
$3052
🏙️ Population
130K

The average cost of living in Cambridge is $1659, which is in the top 23% of the most expensive cities in the world, ranked 2106th out of 9294 in our global list, 41st out of 153 in Canada, and 18th out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $3052, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 1073rd (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 52nd best city to live in Canada, and 20th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 130K, Cambridge is the 40th largest city in Canada.

✈️ Closest airport13 kmWaterloo Airport
😷 Air qualityExcellent7.2 µg/m³
🎓 Best university rank105University of Waterloo
Cost of living in Cambridge infographic

Share this infographic!

Prices in Cambridge

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.75
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.46
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.71
☕ Cappuccino
$3.32
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.66

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1006
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$870
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1560
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1356
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$90.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$142
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$49.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.84%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8363
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3475

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.59
🎟️ Monthly ticket local transport
$67.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.14
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.53
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.77
🥚 Eggs, x12
$2.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.41
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.85
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.79
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.53
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.06
🚬 Cigarette pack
$14.3
💊 Cold medicince, 1 week
$9.23
🧴 Hair Shampoo
$3.87
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.45
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$22.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.2
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$57.1
👟 Brand Sneakers
$80.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$851
🏫 International Primary School, 1 year
$11813