Cost of Living in Denver, CO

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2324
$5392
🛋️ Without rent
$918
$2993
🏨 Rent & Utilities
$1406
$2399
🍽️ Food
$599
$1555
🚐 Transport
$155
$393
💳 Monthly salary after tax
$5709
😀 Quality of life
90
🏙️ Population
683K

The average cost of living in Denver is $2324, which is in the top 2% of the most expensive cities in the world, ranked 211th out of 9294 in our global list, 161st out of 2202 in the United States, and 3rd out of 28 in Colorado.

The median after-tax salary is $5709, which is enough to cover living expenses for 2.5 months. Ranked 90th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 23rd best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Colorado. With an estimated population of 683K, Denver is the 24th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 20 km Buckley Space Force Base
😷 Air quality Excellent 9.8 µg/m³
🎓 Best university rank 305 University of Colorado Denver/Anschutz Medical Campus
Cost of living in Denver infographic

Share this infographic!

Prices in Denver

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$16.5
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$61.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.68
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.79
 Cappuccino
$5.26
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.73
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1523
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1197
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2805
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2061
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$84.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$130
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.44%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5220
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3173
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.98
🎟️ Monthly ticket local transport
$110
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.02
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.95
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.04
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.61
🥚 Eggs, x12
$2.93
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$14.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.49
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.05
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.38
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$17.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$4.25
🚬 Cigarette pack
$8.54
💊 Cold medicince, 1 week
$10.5
🧴 Hair Shampoo
$4.74
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.61
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$54.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13
👩‍⚕️ Doctor's visit
$126
💇 Haircut, simple
$19.1
👖 Brand Jeans
$59
👟 Brand Sneakers
$91
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1359
🏫 International Primary School, 1 year
$16588

Denver hotels map

Denver Cost of Living comparison