Cost of Living in Las Vegas, NV

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2421
$5493
🛋️ Without rent
$934
$2902
🏨 Rent & Utilities
$1488
$2592
🍽️ Food
$621
$1634
🚐 Transport
$152
$416
💳 Monthly salary after tax
$3930
😀 Quality of life
85
🏙️ Population
642K

The average cost of living in Las Vegas is $2421, which is in the top 9% of the most expensive cities in the world, ranked 812th out of 9294 in our global list, 733rd out of 2202 in the United States, and 3rd out of 13 in Nevada.

The median after-tax salary is $3930, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 237th (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 58th best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Nevada. With an estimated population of 642K, Las Vegas is the 27th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 6 km North Las Vegas Metropolitan International Airport
😷 Air quality Excellent 4 µg/m³
🎓 Best university rank 414 University of Nevada - Las Vegas
Cost of living in Las Vegas infographic

Share this infographic!

Prices in Las Vegas

Prices for goods and services in Las Vegas are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$20
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$74.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$13.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.96
 Cappuccino
$5.58
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.47
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1369
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1260
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2582
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2251
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$127
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$196
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$78.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3293
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2366
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.04
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$25.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.11
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.04
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.93
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$5.29
🥚 Eggs, x12
$3.42
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.79
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.3
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.32
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.24
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.36
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$3.29
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.75
🚬 Cigarette pack
$9.24
💊 Cold medicince, 1 week
$11.7
🧴 Hair Shampoo
$5.14
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$4.23
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.35
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$24.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$144
💇 Haircut, simple
$18.5
👖 Brand Jeans
$48.6
👟 Brand Sneakers
$80.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$842
🏫 International Primary School, 1 year
$9001

Cost of living in other countries

Cost of living

Las Vegas Cost of Living comparisons