Cost of Living in Loma Linda, CA

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2699
$5834
🛋️ Without rent
$828
$2766
🏨 Rent & Utilities
$1872
$3068
🍽️ Food
$624
$1617
🚐 Transport
$66.1
$179
💳 Monthly salary after tax
$5040
😀 Quality of life
69
🏙️ Population
24.8K

The average cost of living in Loma Linda is $2699, which is in the top 4% of the most expensive cities in the world, ranked 394th out of 9294 in our global list, 346th out of 2202 in the United States, and 196th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $5040, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 2766th (TOP 30%) in the list of best places to live in the world and 917th best city to live in the United States, and 206th most liveable city in California. With an estimated population of 24.8K, Loma Linda is the 1810th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 5 km San Bernardino International Airport
😷 Air quality Good 10.2 µg/m³
🎓 Best university rank 208 University of California - Riverside
Cost of living in Loma Linda infographic

Share this infographic!

Prices in Loma Linda

Prices for goods and services in Loma Linda are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$17.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$64.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$12.6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.88
 Cappuccino
$6.09
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.57
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1638
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1661
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$3003
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2721
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$143
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$219
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$72
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.42%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8371
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$6281
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.25
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$22.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.16
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.1
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.69
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.3
🥚 Eggs, x12
$3.65
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$13.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.32
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.46
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.49
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.32
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.44
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.54
🚬 Cigarette pack
$9.88
💊 Cold medicince, 1 week
$9.32
🧴 Hair Shampoo
$4.66
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$5.29
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.55
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$15.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$76.1
💇 Haircut, simple
$16.7
👖 Brand Jeans
$55.9
👟 Brand Sneakers
$94.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1367
🏫 International Primary School, 1 year
$18612

Cost of living in other countries

Cost of living