Cost of Living in Riverside, CA

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2031
$4282
🛋️ Without rent
$705
$2235
🏨 Rent & Utilities
$1326
$2048
🍽️ Food
$491
$1273
🚐 Transport
$78.8
$213
💳 Monthly salary after tax
$3384
🏙️ Population
304K

The average cost of living in Riverside is $2031, which is in the top 5% of the most expensive cities in the world, ranked 381st out of 9294 in our global list, 267th out of 2202 in the United States, and 110th out of 319 in California.

The median after-tax salary is $3384, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 173rd (TOP 2%) in the list of best places to live in the world and 60th best city to live in the United States, and 9th most liveable city in California. With an estimated population of 304K, Riverside is the 64th largest city in the United States.

✈️ Closest airport5 kmRiverside Municipal Airport
😷 Air qualityModerate14.4 µg/m³
🎓 Best university rank212University of California - Riverside
Cost of living in Riverside infographic

Share this infographic!

Prices in Riverside

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$52.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.05
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.82
☕ Cappuccino
$4.31
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.36

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1275
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1118
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1875
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1795
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$114
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$174
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$62.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.21%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6904
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2606

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.89
🎟️ Monthly ticket local transport
$50.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.89

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.87
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.75
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.88
🥚 Eggs, x12
$2.71
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.71
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.68
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.97
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.28
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.76
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.02
🚬 Cigarette pack
$8.56
💊 Cold medicince, 1 week
$8.12
🧴 Hair Shampoo
$4.03
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.97
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.74

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$99.6
💇 Haircut, simple
$13.5
👖 Brand Jeans
$49.8
👟 Brand Sneakers
$84.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$830
🏫 International Primary School, 1 year
$9011