Cost of Living in Seattle | Washington

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$2479
$5751
🛋️ Without rent
$897
$3163
🏨 Rent & Utilities
$1582
$2587
🍽️ Food
$567
$1477
🚐 Transport
$162
$420
💳 Monthly salary after tax
$5862
🏙️ Population
745k

The average cost of living in Seattle is $2479, which is in the top 2% of the most expensive cities in the world, ranked 93rd out of 9294 in our global list, 81st out of 2202 in the United States, and 4th out of 54 in the Washington.

The median after-tax salary is $5862, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 5th (TOP 1%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in the United States, and 1st most liveable city in Washington. With an estimated population of 745k, Seattle is the 19th largest city in the United States.

✈️ Closest airport9 kmBoeing Field King County International Airport
😷 Air qualityExcellent7.5 µg/m³
🎓 Best university rank6University of Washington-Seattle Campus
Cost of living in Seattle infographic

Share this infographic!

Prices in Seattle

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$14.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$68.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.04
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.45
☕ Cappuccino
$4.98
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.43

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1760
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1331
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2967
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$2213
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$109
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$167
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$56.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.11%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$7909
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4553

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$97.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.01
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$3.11
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.5
🥚 Eggs, x12
$3.27
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.47
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.91
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.23
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.33
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.54
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.83
🚬 Cigarette pack
$10.2
💊 Cold medicince, 1 week
$9.19
🧴 Hair Shampoo
$6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.75
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.1

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$59
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$14.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$120
💇 Haircut, simple
$24.9
👖 Brand Jeans
$51.2
👟 Brand Sneakers
$90.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1872
🏫 International Primary School, 1 year
$25732

Seattle Cost of Living comparison