Cost of Living in El Paso, TX

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1350
$3054
🛋️ Without rent
$567
$1749
🏨 Rent & Utilities
$784
$1306
🍽️ Food
$359
$938
🚐 Transport
$90
$239
💳 Monthly salary after tax
$2840
😀 Quality of life
79
🏙️ Population
683K

The average cost of living in El Paso is $1350, which is in the top 35% of the most expensive cities in the world, ranked 3230th out of 9294 in our global list, 2054th out of 2202 in the United States, and 118th out of 130 in Texas State.

The median after-tax salary is $2840, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 417th (TOP 4%) in the list of best places to live in the world and 127th best city to live in the United States, and 8th most liveable city in Texas State. With an estimated population of 683K, El Paso is the 23rd largest city in the United States.

✈️ Closest airport12 kmEl Paso International Airport
😷 Air qualityExcellent9.3 µg/m³
🎓 Best university rank667University of Texas at El Paso
Cost of living in El Paso infographic

Share this infographic!

Prices in El Paso

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$37.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.34
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.03
 Cappuccino
$4.06
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.46
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$637
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$586
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1215
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1018
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$118
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$179
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$70
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.25%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1807
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$798
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.51
🎟️ Monthly ticket local transport
$47.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.8
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.57
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.05
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.18
🥚 Eggs, x12
$1.96
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.3
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.84
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.38
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.91
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.84
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.98
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.75
🚬 Cigarette pack
$7.23
💊 Cold medicince, 1 week
$6.62
🧴 Hair Shampoo
$4.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.55
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.32
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11
👩‍⚕️ Doctor's visit
$80.9
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$44.1
👟 Brand Sneakers
$70.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$519
🏫 International Primary School, 1 year
$5159

El Paso hotels map

El Paso Cost of Living comparison