Cost of Living in Peterborough, Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1544
$3711
🛋️ Without rent
$652
$2114
🏨 Rent & Utilities
$892
$1597
🍽️ Food
$493
$1284
🚐 Transport
$49.9
$136
💳 Monthly salary after tax
$1537
🏙️ Population
81K

The average cost of living in Peterborough is $1544, which is in the top 28% of the most expensive cities in the world, ranked 2541st out of 9294 in our global list, 60th out of 153 in Canada, and 26th out of 43 in Ontario.

The median after-tax salary is $1537, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 5381st (TOP 58%) in the list of best places to live in the world and 133rd best city to live in Canada, and 38th most liveable city in Ontario. With an estimated population of 81K, Peterborough is the 64th largest city in Canada.

✈️ Closest airport9 kmPeterborough Airport
😷 Air qualityExcellent6.3 µg/m³
🎓 Best university rank1111Trent University
Cost of living in Peterborough infographic

Share this infographic!

Prices in Peterborough

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$16
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.46
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.75
☕ Cappuccino
$3.54
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.91

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$824
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$726
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1486
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1390
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$79.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$121
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$66.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.4%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2767
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1978

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.96
🎟️ Monthly ticket local transport
$47.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.31
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.65
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.4
🥚 Eggs, x12
$2.35
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.68
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.53
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.05
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.11
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.84
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.87
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.15
🚬 Cigarette pack
$12.6
💊 Cold medicince, 1 week
$9.22
🧴 Hair Shampoo
$3.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.94

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.7
💇 Haircut, simple
$14.6
👖 Brand Jeans
$41.7
👟 Brand Sneakers
$69.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$989
🏫 International Primary School, 1 year
$9415