Cost of Living in Thunder Bay | Ontario

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1281
$2828
🛋️ Without rent
$595
$1752
🏨 Rent & Utilities
$686
$1076
🍽️ Food
$433
$1127
🚐 Transport
$54.9
$149
💳 Monthly salary after tax
$2040
🏙️ Population
108k

The average cost of living in Thunder Bay is $1281, which is in the top 36% of the most expensive cities in the world, ranked 3271st out of 9294 in our global list, 120th out of 153 in Canada, and 37th out of 43 in the Ontario.

The median after-tax salary is $2040, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 2802nd (TOP 31%) in the list of best places to live in the world and 86th best city to live in Canada, and 31st most liveable city in Ontario. With an estimated population of 108k, Thunder Bay is the 48th largest city in Canada.

✈️ Closest airport6 kmThunder Bay Airport
😷 Air qualityExcellent5.1 µg/m³
🎓 Best university rank1374Lakehead University
Cost of living in Thunder Bay infographic

Share this infographic!

Prices in Thunder Bay

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$8.31
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$45.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.72
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.06
☕ Cappuccino
$2.65
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.48

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$655
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$505
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1061
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$823
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$99.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$153
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.9%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4026
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4025

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.04
🎟️ Monthly ticket local transport
$52.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.95

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.29
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🥚 Eggs, x12
$2.64
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.45
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$15.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.27
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.29
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.17
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.1
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.86
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.12
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.51
🚬 Cigarette pack
$11.2
💊 Cold medicince, 1 week
$9.33
🧴 Hair Shampoo
$2.41
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.96
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.74

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$31
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$7.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.8
💇 Haircut, simple
$20.8
👖 Brand Jeans
$46.2
👟 Brand Sneakers
$61.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$377
🏫 International Primary School, 1 year
$3113