Cost of Living in North Carolina | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1637
$3800
🛋️ Without rent
$683
$2252
🏨 Rent & Utilities
$954
$1548
🍽️ Food
$471
$1227
🚐 Transport
$74.2
$197
💳 Monthly salary after tax
$3523
🏙️ Population
10M

The cost of living in North Carolina is $1637, which is 1.12 times less expensive than the average in the United States. North Carolina ranked 32nd most expensive and 10th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in North Carolina is $3523, which is enough to cover living expenses for 2.2 months.

Discover best cities to live in North Carolina.

Cost of living in North Carolina infographic

Share this infographic!

Cost of living by city in North Carolina

Prices in North Carolina

We calculate prices for North Carolina as a weighted mean for the population of 50 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.13
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.67
☕ Cappuccino
$4.18
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$953
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$760
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1615
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1271
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$98.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$151
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$56.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.05%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2573
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1604

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.76
🎟️ Monthly ticket local transport
$58.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.64

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.81
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥚 Eggs, x12
$2.15
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.79
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.61
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.41
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.28
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.85
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.55
🚬 Cigarette pack
$6.41
💊 Cold medicince, 1 week
$8.18
🧴 Hair Shampoo
$4.92
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.53
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.85

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$35.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11
👩‍⚕️ Doctor's visit
$114
💇 Haircut, simple
$15.8
👖 Brand Jeans
$41.4
👟 Brand Sneakers
$78.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$859
🏫 International Primary School, 1 year
$15020

Cost of living in other states