Skip to content

Cost of Living in West Virginia | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1368
$3266
🛋️ Without rent
$615
$1961
🏨 Rent & Utilities
$753
$1304
🍽️ Food
$444
$1160
🚐 Transport
$44
$119
💳 Monthly salary after tax
$2770
🏙️ Population
1.84M

The cost of living in West Virginia is $1368, which is 1.34 times less expensive than the average in the United States. West Virginia ranked 53rd most expensive and 49th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in West Virginia is $2770, which is enough to cover living expenses for 2 months.

Discover best cities to live in West Virginia.

Cost of living in West Virginia infographic

Prices in West Virginia

We calculate prices for West Virginia as a weighted mean for the population of 7 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$45.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.06
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.66
☕ Cappuccino
$3.73
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.55

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.66
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥚 Eggs, x12
$1.67
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.63
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.85
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.98
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.13
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.53
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.3
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.96
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.93
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$10.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.73
🚬 Cigarette pack
$6.18
💊 Cold medicince, 1 week
$8.25
🧴 Hair Shampoo
$4.82
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.84

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.14
🎟️ Monthly ticket local transport
$43.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$688
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$558
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1189
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1052
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$102
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$157
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.02%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1593
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1464

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.89
👩‍⚕️ Doctor's visit
$108
💇 Haircut, simple
$15.7
👖 Brand Jeans
$34
👟 Brand Sneakers
$71.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$532
🏫 International Primary School, 1 year
$11691

Cost of living in other states