Skip to content

Cost of Living in Virginia | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1786
$3983
🛋️ Without rent
$679
$2236
🏨 Rent & Utilities
$1107
$1747
🍽️ Food
$480
$1250
🚐 Transport
$63
$167
💳 Monthly salary after tax
$3842
🏙️ Population
8.38M

The cost of living in Virginia is $1786, which is 1.03 times less expensive than the average in the United States. Virginia ranked 20th most expensive and 32nd best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Virginia is $3842, which is enough to cover living expenses for 2.2 months.

Discover best cities to live in Virginia.

Cost of living in Virginia infographic

Cost of living by city in Virginia

Prices in Virginia

We calculate prices for Virginia as a weighted mean for the population of 34 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$52.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.31
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.71
☕ Cappuccino
$4.29
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.88

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.26
🥚 Eggs, x12
$1.93
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.41
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.54
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.76
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.46
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.28
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.88
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.27
🚬 Cigarette pack
$6.36
💊 Cold medicince, 1 week
$8.1
🧴 Hair Shampoo
$4.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.25
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.34
🎟️ Monthly ticket local transport
$59.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1099
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$912
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1826
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1466
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$94.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$146
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$63
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.16%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3594
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1765

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$106
💇 Haircut, simple
$15.5
👖 Brand Jeans
$44.5
👟 Brand Sneakers
$77.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$882
🏫 International Primary School, 1 year
$14423

Cost of living in other states