Skip to content

Cost of Living in Nebraska | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1421
$3299
🛋️ Without rent
$651
$2142
🏨 Rent & Utilities
$770
$1156
🍽️ Food
$439
$1137
🚐 Transport
$71.5
$194
💳 Monthly salary after tax
$3226
🏙️ Population
1.9M

The cost of living in Nebraska is $1421, which is 1.29 times less expensive than the average in the United States. Nebraska ranked 52nd most expensive and 39th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Nebraska is $3226, which is enough to cover living expenses for 2.3 months.

Discover best cities to live in Nebraska.

Cost of living in Nebraska infographic

Prices in Nebraska

We calculate prices for Nebraska as a weighted mean for the population of 11 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.46
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.08
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.33
☕ Cappuccino
$5
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.86

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.89
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.34
🥚 Eggs, x12
$2.23
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.58
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.92
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.55
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.34
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.81
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.18
🚬 Cigarette pack
$6.46
💊 Cold medicince, 1 week
$6.88
🧴 Hair Shampoo
$4.85
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.01
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.83

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.69
🎟️ Monthly ticket local transport
$45.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.64

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$751
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$582
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1158
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$892
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$104
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$161
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$50.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.18%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2282
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1550

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$109
💇 Haircut, simple
$15.1
👖 Brand Jeans
$47.3
👟 Brand Sneakers
$96.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$928
🏫 International Primary School, 1 year
$11062

Cost of living in other states