Skip to content

Cost of Living in Oregon State | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1858
$4263
🛋️ Without rent
$750
$2450
🏨 Rent & Utilities
$1107
$1813
🍽️ Food
$514
$1333
🚐 Transport
$88.6
$234
💳 Monthly salary after tax
$3345
🏙️ Population
4.03M

The cost of living in Oregon State is $1858, which is 1.01 times more expensive than the average in the United States. Oregon State ranked 13th most expensive and 28th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Oregon State is $3345, which is enough to cover living expenses for 1.8 months.

Discover best cities to live in Oregon State.

Cost of living in Oregon State infographic

Prices in Oregon State

We calculate prices for Oregon State as a weighted mean for the population of 29 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.28
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.22
☕ Cappuccino
$4.27
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.92

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.78
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.28
🥚 Eggs, x12
$2.74
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.5
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.84
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.7
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.64
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.39
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.44
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.25
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.05
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.96
🚬 Cigarette pack
$7.15
💊 Cold medicince, 1 week
$8.53
🧴 Hair Shampoo
$5.02
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.07

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.23
🎟️ Monthly ticket local transport
$72.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.79

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1106
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$901
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1883
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1519
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$103
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$160
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$62
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.11%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3592
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2308

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$41.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$122
💇 Haircut, simple
$16.8
👖 Brand Jeans
$47.1
👟 Brand Sneakers
$82.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$967
🏫 International Primary School, 1 year
$14468

Cost of living in other states