Cost of Living in Montana | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1434
$3567
🛋️ Without rent
$661
$2157
🏨 Rent & Utilities
$773
$1409
🍽️ Food
$463
$1206
🚐 Transport
$49.9
$137
💳 Monthly salary after tax
$2702
🏙️ Population
1.03M

The cost of living in Montana is $1434, which is 1.28 times less expensive than the average in the United States. Montana ranked 50th most expensive and 50th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Montana is $2702, which is enough to cover living expenses for 1.9 months.

Discover best cities to live in Montana.

Cost of living in Montana infographic

Share this infographic!

Prices in Montana

We calculate prices for Montana as a weighted mean for the population of 6 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.36
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.26
☕ Cappuccino
$4.28
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.82

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$747
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$601
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1348
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1191
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$61.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.14%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3354
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2291

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.94
🎟️ Monthly ticket local transport
$42.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.68

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.83
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.23
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.9
🥚 Eggs, x12
$2.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.81
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.4
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.53
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.98
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.28
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.86
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.25
🚬 Cigarette pack
$7.41
💊 Cold medicince, 1 week
$8.45
🧴 Hair Shampoo
$4.89
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.56
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.77

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$45.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.6
👩‍⚕️ Doctor's visit
$126
💇 Haircut, simple
$15.8
👖 Brand Jeans
$45
👟 Brand Sneakers
$79.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$748
🏫 International Primary School, 1 year
$12744

Cost of living in other states