Cost of Living in Utah | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1693
$3820
🛋️ Without rent
$652
$2132
🏨 Rent & Utilities
$1040
$1688
🍽️ Food
$465
$1211
🚐 Transport
$56.1
$149
💳 Monthly salary after tax
$3442
🏙️ Population
2.76M

The cost of living in Utah is $1693, which is 1.08 times less expensive than the average in the United States. Utah ranked 26th most expensive and 38th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Utah is $3442, which is enough to cover living expenses for 2 months.

Discover best cities to live in Utah.

Cost of living in Utah infographic

Share this infographic!

Cost of living by city in Utah

Prices in Utah

We calculate prices for Utah as a weighted mean for the population of 39 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$49.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.52
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.57
☕ Cappuccino
$4.37
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.79

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1019
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$844
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1760
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1403
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$98.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$151
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$63.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.16%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3235
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2175

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.25
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.71

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.5
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.32
🥚 Eggs, x12
$2.2
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.34
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.05
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.62
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.68
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.7
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.17
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.27
🚬 Cigarette pack
$7.24
💊 Cold medicince, 1 week
$8.15
🧴 Hair Shampoo
$5.44
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.87

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$33.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.8
👩‍⚕️ Doctor's visit
$106
💇 Haircut, simple
$15.2
👖 Brand Jeans
$42.3
👟 Brand Sneakers
$76.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$779
🏫 International Primary School, 1 year
$13458

Cost of living in other states