Skip to content

Cost of Living in Oklahoma State | United States

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1541
$3531
🛋️ Without rent
$655
$2103
🏨 Rent & Utilities
$886
$1428
🍽️ Food
$459
$1190
🚐 Transport
$70.1
$190
💳 Monthly salary after tax
$3217
🏙️ Population
3.91M

The cost of living in Oklahoma State is $1541, which is 1.19 times less expensive than the average in the United States. Oklahoma State ranked 44th most expensive and 6th best state to live in the United States.

The average salary after taxes in Oklahoma State is $3217, which is enough to cover living expenses for 2.1 months.

Discover best cities to live in Oklahoma State.

Cost of living in Oklahoma State infographic

Prices in Oklahoma State

We calculate prices for Oklahoma State as a weighted mean for the population of 23 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.61
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.99
☕ Cappuccino
$4.2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.89
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.71
🥚 Eggs, x12
$2.3
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.11
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.04
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.6
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.17
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.8
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.18
🚬 Cigarette pack
$7.59
💊 Cold medicince, 1 week
$7.34
🧴 Hair Shampoo
$4.54
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.66

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.06
🎟️ Monthly ticket local transport
$48.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.61

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$818
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$690
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1417
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1145
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$164
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$64.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.2%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2094
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1322

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$97.3
💇 Haircut, simple
$15
👖 Brand Jeans
$40.4
👟 Brand Sneakers
$75.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$734
🏫 International Primary School, 1 year
$11718

Cost of living in other states