Cost of Living in Sherbrooke

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1015
$2568
🛋️ Without rent
$578
$1728
🏨 Rent & Utilities
$437
$840
🍽️ Food
$409
$1066
🚐 Transport
$60.8
$160
💳 Monthly salary after tax
$2816
🏙️ Population
171K

The average cost of living in Sherbrooke is $1015, which is close to the world's average cost of living, ranked 5456th out of 9294 in our global list, 150th out of 153 in Canada, and 57th out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $2816, which is enough to cover living expenses for 2.8 months. Ranked 257th (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 23rd best city to live in Canada, and 4th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 171K, Sherbrooke is the 30th largest city in Canada.

✈️ Closest airport17 kmSherbrooke Airport
😷 Air qualityExcellent9 µg/m³
🎓 Best university rank524University of Sherbrooke
Cost of living in Sherbrooke infographic

Share this infographic!

Prices in Sherbrooke

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.89
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.77
☕ Cappuccino
$2.54
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.58

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$401
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$334
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$827
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$703
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$61.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.57%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1726
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1688

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.64
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.86

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.79
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.41
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🥚 Eggs, x12
$2.22
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.49
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.44
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.17
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.01
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.85
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.2
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.29
🚬 Cigarette pack
$7.86
💊 Cold medicince, 1 week
$6.9
🧴 Hair Shampoo
$2.97
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.4
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.14

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$20.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.39
👩‍⚕️ Doctor's visit
$79
💇 Haircut, simple
$13.7
👖 Brand Jeans
$47.1
👟 Brand Sneakers
$80
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$313
🏫 International Primary School, 1 year
$5570