Cost of Living in Saint-Georges

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1164
$2957
🛋️ Without rent
$620
$1984
🏨 Rent & Utilities
$544
$973
🍽️ Food
$448
$1166
🚐 Transport
$57.4
$152
💳 Monthly salary after tax
$3003
🏙️ Population
33.5K

The average cost of living in Saint-Georges is $1164, which is close to the world's average cost of living, ranked 5114th out of 9294 in our global list, 142nd out of 153 in Canada, and 50th out of 60 in Quebec State.

The median after-tax salary is $3003, which is enough to cover living expenses for 2.6 months. Ranked 3608th (TOP 39%) in the list of best places to live in the world and 104th best city to live in Canada, and 40th most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 33.5K, Saint-Georges is the 109th largest city in Canada.

✈️ Closest airport4 kmSt Georges Airport
😷 Air qualityExcellent9.1 µg/m³
Cost of living in Saint-Georges infographic

Share this infographic!

Prices in Saint-Georges

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.96
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$37.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.73
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.94
☕ Cappuccino
$3.36
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.81

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$389
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$427
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1470
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$640
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$82.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$42.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.12%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3758
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3015

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.38
🎟️ Monthly ticket local transport
$66.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$17
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.75

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.59
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.36
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.39
🥚 Eggs, x12
$2.37
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$11
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.19
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.55
🚬 Cigarette pack
$11.4
💊 Cold medicince, 1 week
$9.26
🧴 Hair Shampoo
$3.87
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.44
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.93

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.51
👩‍⚕️ Doctor's visit
$68
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$50.4
👟 Brand Sneakers
$81
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$749
🏫 International Primary School, 1 year
$10698