Cost of Living in Charlottetown

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1406
$3037
🛋️ Without rent
$661
$2057
🏨 Rent & Utilities
$745
$980
🍽️ Food
$490
$1266
🚐 Transport
$55.2
$151
💳 Monthly salary after tax
$2051
🏙️ Population
36.1K

The average cost of living in Charlottetown is $1406, which is in the top 33% of the most expensive cities in the world, ranked 3045th out of 9294 in our global list, 119th out of 153 in Canada, and 1st out of 1 in Prince Edward Island.

The median after-tax salary is $2051, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 5417th (TOP 59%) in the list of best places to live in the world and 135th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Prince Edward Island. With an estimated population of 36.1K, Charlottetown is the 101st largest city in Canada.

✈️ Closest airport6 kmCharlottetown Airport
😷 Air qualityExcellent6.4 µg/m³
🎓 Best university rank1445University of Prince Edward Island
Cost of living in Charlottetown infographic

Share this infographic!

Prices in Charlottetown

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$37.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.94
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.94
☕ Cappuccino
$3.68
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.9

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$712
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$534
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1016
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$680
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$112
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$169
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$63.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.76%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1442
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$951

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.58
🎟️ Monthly ticket local transport
$49.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.97

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.03
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.05
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🥚 Eggs, x12
$3.11
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.92
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$6.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.52
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.9
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.19
🚬 Cigarette pack
$12.1
💊 Cold medicince, 1 week
$9.27
🧴 Hair Shampoo
$4.24
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.04
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.15

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$41.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$59.6
💇 Haircut, simple
$12
👖 Brand Jeans
$57.3
👟 Brand Sneakers
$93.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$638
🏫 International Primary School, 1 year
$10630