Cost of Living in Chatham, New Brunswick

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1531
$3561
🛋️ Without rent
$663
$2098
🏨 Rent & Utilities
$869
$1463
🍽️ Food
$489
$1277
🚐 Transport
$58.1
$154
💳 Monthly salary after tax
$2560
🏙️ Population
10K

The average cost of living in Chatham is $1531, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2610th out of 9294 in our global list, 103rd out of 153 in Canada, and 1st out of 4 in New Brunswick.

The median after-tax salary is $2560, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 5349th (TOP 58%) in the list of best places to live in the world and 131st best city to live in Canada, and 4th most liveable city in New Brunswick. With an estimated population of 10K, Chatham is the 152nd largest city in Canada.

✈️ Closest airport3 kmMiramichi Airport
😷 Air qualityExcellent6.2 µg/m³
Cost of living in Chatham infographic

Share this infographic!

Prices in Chatham

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$54.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.63
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.87
☕ Cappuccino
$3.38
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.83

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$830
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$702
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1456
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1234
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.8
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.32%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3773
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2982

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.41
🎟️ Monthly ticket local transport
$66.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.91

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.91
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.18
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.94
🥚 Eggs, x12
$2.74
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.35
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.36
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.41
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.16
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.45
🚬 Cigarette pack
$11.5
💊 Cold medicince, 1 week
$9.28
🧴 Hair Shampoo
$3.84
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.95

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$38
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$66.8
💇 Haircut, simple
$14.4
👖 Brand Jeans
$49.6
👟 Brand Sneakers
$81.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$753
🏫 International Primary School, 1 year
$10587