Cost of Living in Chicoutimi | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1395
$3255
🛋️ Without rent
$609
$1922
🏨 Rent & Utilities
$786
$1333
🍽️ Food
$448
$1168
🚐 Transport
$53.8
$143
💳 Monthly salary after tax
$2262
🏙️ Population
68.1k

The average cost of living in Chicoutimi is $1395, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2856th out of 9294 in our global list, 74th out of 153 in Canada, and 18th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $2262, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 4999th (TOP 54%) in the list of best places to live in the world and 124th best city to live in Canada, and 52nd most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 68.1k, Chicoutimi is the 72nd largest city in Canada.

✈️ Closest airport12 kmCFB Bagotville
😷 Air qualityExcellent7.5 µg/m³
🎓 Best university rank1027University of Quebec at Chicoutimi
Cost of living in Chicoutimi infographic

Share this infographic!

Prices in Chicoutimi

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.77
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.71
☕ Cappuccino
$3.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$750
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$635
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1337
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1123
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$73.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$113
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.66%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3270
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2567

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.22
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.78
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.98
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.79
🥚 Eggs, x12
$2.55
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.85
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.04
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.09
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.93
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.08
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.69
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.22
🚬 Cigarette pack
$10.2
💊 Cold medicince, 1 week
$8.81
🧴 Hair Shampoo
$3.58
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.8

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.5
💇 Haircut, simple
$13.4
👖 Brand Jeans
$45.8
👟 Brand Sneakers
$74
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$697
🏫 International Primary School, 1 year
$8724