Cost of Living in Rimouski | Quebec

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$998
$3032
🛋️ Without rent
$584
$1784
🏨 Rent & Utilities
$414
$1249
🍽️ Food
$422
$1102
🚐 Transport
$55.9
$145
💳 Monthly salary after tax
$1842
🏙️ Population
49.2k

The average cost of living in Rimouski is $998, which is close to the world's average cost of living, ranked 5398th out of 9294 in our global list, 147th out of 153 in Canada, and 54th out of 60 in the Quebec State.

The median after-tax salary is $1842, which is enough to cover living expenses for 1.8 months. Ranked 4914th (TOP 53%) in the list of best places to live in the world and 123rd best city to live in Canada, and 51st most liveable city in Quebec State. With an estimated population of 49.2k, Rimouski is the 89th largest city in Canada.

✈️ Closest airport4 kmRimouski Airport
😷 Air qualityExcellent6.6 µg/m³
🎓 Best university rank3279University of Quebec in Rimouski
Cost of living in Rimouski infographic

Share this infographic!

Prices in Rimouski

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.99
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$36.6
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.92
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.79
☕ Cappuccino
$2.49
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.46

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$393
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$328
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1313
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1115
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$39.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$60.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$33.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.09%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3241
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2575

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$76.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.79

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.57
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.14
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.38
🥚 Eggs, x12
$2.38
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.19
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.39
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.19
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.53
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.97
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.52
🚬 Cigarette pack
$6.67
💊 Cold medicince, 1 week
$8.85
🧴 Hair Shampoo
$3.53
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.15
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.79

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$25.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.61
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.7
💇 Haircut, simple
$13.2
👖 Brand Jeans
$43
👟 Brand Sneakers
$77.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$601
🏫 International Primary School, 1 year
$4056